Egipska fauna

Fauna w Egipcie nie jest zbyt bogata, jednak warto wiedzieć chociaż trochę o jej najważniejszych przedstawicielach.

Egipt rafa koralowa rybkiW Egipcie występuje krokodyl nilowy. Jest to gad z rodziny krokodyli właściwych. Mieszka w jeziorach, rzekach, na terenach bagnistych. Osiąga do 6 metrów oraz waży nawet 750 kilogramów. Złowrogie wrażenie sprawiają paszcza oraz potężne zęby nierównej wielkości. Zwierzę to dzień spędza na lądzie, a w nocy żeruje w wodzie. Ssaki, ptaki, gady, ryby i padlina składają się na jego jadłospis. Krokodyle są łowione z uwagi na mięso oraz cenną skórę, z której produkuje się torebki, paski, portfele i buty.

Typowym dla Egiptu zwierzęciem jest dromader, czyli wielbłąd jednogarbny, udomowiony ssak wodny, spokrewniony z wielbłądem dwugarbnym. Służy jako wierzchowiec, zwierzę juczne, dostarcza mleka, wełny, mięsa oraz skóry. Wielbłądy są odporne i potrafią wytrzymać bez wody nawet kilkanaście dni, co dla innych zwierząt i człowieka skończyłoby się śmiercią. Dromadery jedzą prawie każdą roślinę i chociaż potrafią długo wytrzymać bez wody, to po poście są zdolne do wypicia ilości wody odpowiadającej 1/3 masy ich ciała.

W Egipcie występują także owce grzywiaste, czyli dzikie kozy o krętych rogach. Są one skoczne, potrafią skakać nawet na więcej niż metr wysokości. Potrafią długo przetrwać bez dostępu do wody. Można ją spotkać w wielu miejscach w Egipcie.

W Egipcie występuje zwierzę o nazwie diugoń, czyli morskie ssaki. Zwierze to żywi się trawą morską, którą rozciera tarczami rogowymi żuchwy i szczęki. Ciąża tego ssaka trwa rok, a młody diugoń po porodzie jest wypychany przez matkę na powierzchnię wody, gdzie ma okazję zaczerpnąć pierwszy oddech.

Mniej sympatycznymi przedstawicielami egipskiej fauny są skorpiony i grzechotniki.

2 Odpowiedzi do Egipska fauna

  1. Zawsze chciałem zapolować w Egipcie na krokodyla. I kiedyś nawet prawie mi się to udało. Jak bardzo chcesz to możesz to zrobic, ale jest to nielegalne i trzeba się z tym kryć i wiedzieć kogo pytasz. Tak więc jak masz dojścia to spytasz się kogo trzeba i wtedy dadzą ci takiego małego aligatora przywiązanego sznurkiem, którego możesz upolować maczetą. Ale gdy zobaczyłem malutkiego aligatora to jakoś przeszła mi chęć na polowanie, odpuściłem i darowałem mu życie.

    pro80 Czerwiec 30, 2014 at 4:25 pm Odpowiedz
  2. Z mojej wycieczki do Egiptu najbardziej polubiłam egipskie wielbłądy. tak fajnie się na nich jeździ. Podobnie jak na koniu ale jednak troooche inaczej 😛

    Katia Lipiec 8, 2014 at 1:10 pm Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *