Górny Egipt i jego zabytki

Południowa część Egiptu, od miasta Quena po Assuan na południu, do wysokości pierwszej katarakty, to tak zwany Górny Egipt. To na tym obszarze znajdują się najsłynniejsze zabytki starożytnej historii kraju, między innymi fascynująca Dolina Królów. Wiele interesujących rzeczy można zobaczyć odbywając rejs po Nilu, rzece stanowiącej serce i symbol Egiptu i której to państwo zawdzięcza swoje istnienie.

zabytki górnego egiptuPierwszym etapem wyprawy w górę rzeki jest Assuan, miasto położone przy katarakcie, po wschodniej stronie rzeki. Liczący sobie około 5 tysięcy lat ośrodek handlowy, jakim jest Assuan, chlubi się urokliwą promenadą, pięknymi tropikalnymi ogrodami, ruinami świątyń Amona i Izydy, mauzoleum Aghi Khana. Z Assuanu można wyprawić się dalej na południe, do Abu Simbel, leżącego nad jeziorem Nasera, a słynącego z monumentalnych świątyń wykutych w skalnych zboczach powstałych za czasów Ramzesa II, a poświęconych bogom słońca, sztuki i rzemiosł.

Płynąc Nilem od pierwszej katarakty na północ, docieramy do Luksoru, ongiś starożytnych Teb, jednego z najważniejszych wówczas miast świata. Na wschodnim brzegu rzeki budowano świątynie, wśród nich zespół świątynny w Karnaku, na zachodnim grobowce, czego wspaniała ilustracją jest słynna Dolina Królów. To tutaj znajduje się wiele starożytnych grobowców najbardziej znanych egipskich faraonów, to miejsce jest zawsze obowiązkowym punktem programu wszelkich turystycznych wypraw. Nie sposób wymienić wszystkich zabytków Luksoru, Karnaku, czy Doliny Królów, podobnie jak nie sposób opowiedzieć za jednym zamachem o wszystkich wspaniałościach Egiptu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Red wings reached that feat after Saturday’s loss david Womens Wilson Chandler Jersey

Did I mention that he hoisted the Memorial Cup in his first season with the Knights? This could be par for the course for Dotson moving forward, as he’s followed a routine of limited participation and sported a questionable designation in multiple weeks already this season. Completed 24-of-33 passes for http://www.official76ersstore.com/authentic-22-wilson-chandler-jersey.html 250 yards and a […]