Religia w Egipcie

Większość egipskiego społeczeństwa wyznaje Islam. 10 procent ludności to chrześcijańscy Koptowie, czyli potomkowie starożytnych Egipcjan. W starożytności Egipcjanie wyznawali wielobóstwo, czyli wierzyli w wielu bogów (tak zwany politeizm). Czcią otaczano Słońce i Nil, ponieważ wzdłuż tej rzeki toczyło się całe życie Egipcjan. Nil nawadniał pola i dawał życie, a susza była wyrokiem śmierci. Życie toczyło się od wylewu do wylewu. Bóstwa składały się z ciał ludzi oraz głów zwierząt: Horus był człowiekiem z głową sokoła, Chnum miał głowę barana.

religia w EgipcieEgipcjanie żywili przekonanie, że bogowie ukrywają się w ciałach niektórych zwierząt, czyli byków, krokodyli, ibisów, jastrzębi i kotów. Bogów było wtedy bardzo wielu – wiemy o istnieniu 800 różnych bogów w starożytności. Wierzono również w półbogów i geniuszy, ale nie wznoszono dla nich świątyń. Z biegiem czasu coraz mocniej wierzono, że człowieka czeka nagroda po śmierci, czyli drugie życie w innym wymiarze. Wierzono w triady bogów. Istniały trzy systemy kosmogoniczno-religijne: heliopolitański, hermopolitański i memficki.

System helipolitański koncentrował się wokół słońca. Horus był utożsamiany z bogiem słońca Re, a najważniejszych bóstw było dziewięć. W systemie hermopolitańskim bóstw są cztery pary: Nun i Naumet (ocean), Huh i Hauhet (woda i ruch), Kuk i Kauket (ciemność) oraz Nat i Niau albo Amon i Amaunet. W systemie memfickim ważna jest triada, czyli trójca bogów: Ptah – bóg-stwórca, Sechmet – bogini wojny oraz Nefertum – bóg ziemi.

2 Odpowiedzi do Religia w Egipcie

  1. Egipcjanie mieli kiedyś taką interestującą religię. Czczenie zwierząt, nilu, mumifikowanie zwłok po śmierci. I jeszcze bogowie, którzy są praktycznie od wszystkiego, od każdej ludzkiej sprawy. Bardzo podoba mi się tamtejsza kultura. Szkoda, że to nie przetrwało do czasów dzisiejszych i teraz wyznają w większości islam.

    egipcjanin Lipiec 2, 2014 at 1:45 pm Odpowiedz
  2. Ciekawe czy niektorzy egipcjanie nadal wyznaja ta swoja dawna religie, wiare w bogow slonca, ziemi itp.

    tytus Lipiec 8, 2014 at 1:17 pm Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *