Egipska fauna

Fauna w Egipcie nie jest zbyt bogata, jednak warto wiedzieć chociaż trochę o jej najważniejszych przedstawicielach.

Egipt rafa koralowa rybkiW Egipcie występuje krokodyl nilowy. Jest to gad z rodziny krokodyli właściwych. Mieszka w jeziorach, rzekach, na terenach bagnistych. Osiąga do 6 metrów oraz waży nawet 750 kilogramów. Złowrogie wrażenie sprawiają paszcza oraz potężne zęby nierównej wielkości. Zwierzę to dzień spędza na lądzie, a w nocy żeruje w wodzie. Ssaki, ptaki, gady, ryby i padlina składają się na jego jadłospis. Krokodyle są łowione z uwagi na mięso oraz cenną skórę, z której produkuje się torebki, paski, portfele i buty.

Typowym dla Egiptu zwierzęciem jest dromader, czyli wielbłąd jednogarbny, udomowiony ssak wodny, spokrewniony z wielbłądem dwugarbnym. Służy jako wierzchowiec, zwierzę juczne, dostarcza mleka, wełny, mięsa oraz skóry. Wielbłądy są odporne i potrafią wytrzymać bez wody nawet kilkanaście dni, co dla innych zwierząt i człowieka skończyłoby się śmiercią. Dromadery jedzą prawie każdą roślinę i chociaż potrafią długo wytrzymać bez wody, to po poście są zdolne do wypicia ilości wody odpowiadającej 1/3 masy ich ciała.

W Egipcie występują także owce grzywiaste, czyli dzikie kozy o krętych rogach. Są one skoczne, potrafią skakać nawet na więcej niż metr wysokości. Potrafią długo przetrwać bez dostępu do wody. Można ją spotkać w wielu miejscach w Egipcie.

W Egipcie występuje zwierzę o nazwie diugoń, czyli morskie ssaki. Zwierze to żywi się trawą morską, którą rozciera tarczami rogowymi żuchwy i szczęki. Ciąża tego ssaka trwa rok, a młody diugoń po porodzie jest wypychany przez matkę na powierzchnię wody, gdzie ma okazję zaczerpnąć pierwszy oddech.

Mniej sympatycznymi przedstawicielami egipskiej fauny są skorpiony i grzechotniki.

5/5 - (1 Głos)

2 Odpowiedzi do Egipska fauna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *