Egipt Środkowy – niedoceniana część Egiptu

Większość organizowanych przez biura podróży wycieczek do Egiptu koncentruje się albo na kurortach leżących nad Morzem Czerwonym, albo na osławionych miejscach, takich jak Luksor i Dolina Królów, Giza z piramidami, Kair i Aleksandria. Tymczasem równie fascynujący jest obszar nieco rzadziej odwiedzany, ale dający wyobrażenie nie tylko o wspaniałej przeszłości, ale i współczesnym życiu mieszkańców, mianowicie tak zwany Egipt Środkowy.

egipt środkowyŚrodkowy Egipt to kraina rozciągająca się od Kairu na północy, po miasto Quena na południu, najgęściej zaludniony wzdłuż wybrzeży Nilu. W prowincji Minia możemy zobaczyć świątynie wzniesione przez faraonów – kobiety, Hatshepsut i Thutmosis, grobowce faraonów w Deir El Barsha, ruiny domu faraona Akhenatona i jego słynnej żony Nefretete. Miasto Minia, malowniczo położona stolica prowincji, charakteryzuje się swoistym urokiem między innymi dzięki starym willom zbudowanym przez włoskich architektów, bulwarom i pałacom oraz zabytkom będącym świadectwem różnych kultur i wpływów, grecko-rzymskich, bizantyjskich, koptyjskich i islamskich.

Na południe od ważnego ośrodka chrześcijańsko-koptyjskiego Asyut znajduje się klasztor Al Muhharaq z kościołem Dziewicy, gdzie według legendy zatrzymała się Maria z Józefem podczas podróży po Egipcie. W leżącym w pobliżu mieście Suhag można zobaczyć grobowce Abydos, gdzie pochowani są faraonowie I i II dynastii. Prawdziwą perłą tego regionu jest Dandara z kompleksem wspaniałych świątyń, wśród których największe wrażenie wywiera imponująca świątynia Hator.

5/5 - (1 Głos)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *