Górny Egipt i jego zabytki

Południowa część Egiptu, od miasta Quena po Assuan na południu, do wysokości pierwszej katarakty, to tak zwany Górny Egipt. To na tym obszarze znajdują się najsłynniejsze zabytki starożytnej historii kraju, między innymi fascynująca Dolina Królów. Wiele interesujących rzeczy można zobaczyć odbywając rejs po Nilu, rzece stanowiącej serce i symbol Egiptu i której to państwo zawdzięcza swoje istnienie.

zabytki górnego egiptuPierwszym etapem wyprawy w górę rzeki jest Assuan, miasto położone przy katarakcie, po wschodniej stronie rzeki. Liczący sobie około 5 tysięcy lat ośrodek handlowy, jakim jest Assuan, chlubi się urokliwą promenadą, pięknymi tropikalnymi ogrodami, ruinami świątyń Amona i Izydy, mauzoleum Aghi Khana. Z Assuanu można wyprawić się dalej na południe, do Abu Simbel, leżącego nad jeziorem Nasera, a słynącego z monumentalnych świątyń wykutych w skalnych zboczach powstałych za czasów Ramzesa II, a poświęconych bogom słońca, sztuki i rzemiosł.

Płynąc Nilem od pierwszej katarakty na północ, docieramy do Luksoru, ongiś starożytnych Teb, jednego z najważniejszych wówczas miast świata. Na wschodnim brzegu rzeki budowano świątynie, wśród nich zespół świątynny w Karnaku, na zachodnim grobowce, czego wspaniała ilustracją jest słynna Dolina Królów. To tutaj znajduje się wiele starożytnych grobowców najbardziej znanych egipskich faraonów, to miejsce jest zawsze obowiązkowym punktem programu wszelkich turystycznych wypraw. Nie sposób wymienić wszystkich zabytków Luksoru, Karnaku, czy Doliny Królów, podobnie jak nie sposób opowiedzieć za jednym zamachem o wszystkich wspaniałościach Egiptu.

5/5 - (1 Głos)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *