Dolny Egipt – kolebka cywilizacji

Kraina położona w delcie Nilu, gęsto zaludniona od czasów starożytnych, na obszarze zajmującym około 4% powierzchni kraju mieszka bowiem aż 90% jego mieszkańców, pełna wspaniałych zabytków będących świadectwem bogatej historii, to tak zwany Dolny Egipt. dolny Egipt nilObszar ma kształt niemal idealnego trójkąta, którego wierzchołki wyznaczają trzy ważne miasta – na zachodzie dawna stolica całego Egiptu, Aleksandria, na wschodzie Port Said, na południu Kair. Korzystny klimat śródziemnomorski, piękna przyroda i słynne na cały świat monumentalne pamiątki starożytnych dziejów sprawiają, że jest to region wyjątkowo chętnie odwiedzany przez turystów.

W samej Aleksandrii, drugim co do wielkości egipskim mieście, zobaczyć można Bibliotekę Aleksandryjską zbudowaną na miejscu słynnej starożytnej biblioteki strawionej przez pożar, dawne katakumby, rzymski amfiteatr, kolumnę Pompejusza, meczet Abu Al-Abbas i wiele innych wspaniałych obiektów. W rejonie Aleksandrii znajduje się słynne miasto Tanis, o historii sięgającej 35 wieków p.n.e., gdzie można zwiedzić między innymi grobowiec Tutanchamona. Ogromne starożytne świątynie zobaczymy w Abydos, a malownicze klasztory koptyjskie w Wadi Natrun.

Oczywiście najwięcej atrakcji znajduje się w rejonie Kairu i w samym mieście. To w pobliżu egipskiej stolicy stoi symbol Egiptu – Sfinks, w pobliskiej Gizie dumnie wznoszą się piramidy, a w Memfis, niegdyś jednym z największych miast starożytnego świata, piramida schodkowa w Sakkarze i kolosalny posąg Ramzesa II. Wszystkie zachowane do dzisiaj pozostałości dawnych obiektów świadczą o ogromnej roli, jaką odgrywał kiedyś Dolny Egipt.

 

źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/marwamorgan/2495865652

5/5 - (2 Głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *