Kultura dawania napiwków: Bakszysz

Napiwki w Egipcie, stanowią w zasadzie osobną kulturę i nietrudno jest zauważyć, jak bardzo powszechną praktyką jest dawanie dodatkowych, niedużych kwot pieniędzy w różnych sytuacjach. bakszyszMimo, że napiwki są absolutnym standardem, dodatkowe pieniądze będące niejako podziękowaniem za dobrze wykonaną usługę, w dalszym ciągu, cieszą miejscową ludność i są gestem jak najbardziej docenianym. Jak w przypadku wielu okoliczności, także i napiwki wymagają zachowania pewnej ostrożności. Turyści, znając trudną sytuację ekonomiczną wielu mieszkańców Egiptu, pozostawiają dodatkowe sumy pieniędzy.

Nie każdy napiwek jest mile jednak widziany, a w niektórych przypadkach, napiwek może nawet być uznany za bardzo niegrzeczny, bywa nawet, że, w sytuacjach skrajnych, pozostawienie napiwku, jest wręcz postrzegane jako obraźliwe.

Zwyczaj pozostawiania dodatkowych pieniędzy, jest bardzo popularny i powszechny. Dlatego też, istnieją również niepisane zasady z napiwkami. Zwykle, napiwki bardzo mile widziane są w ramach podziękowania za odpowiednią obsługę w restauracji, hotelu, czy chociażby jako dodatkowe pieniądze dla taksówkarza. Są to sytuacje, w których napiwki są standardem.
Inaczej przedstawia się kwestia napiwku pozostawianego chociażby mieszkańcom Egiptu za wskazanie drogi. W takim przypadku, napiwek uznawany jest za wręcz obraźliwy. Napiwku, analogicznie, nie pozostawiamy policjantom. Najgroźniejsi dla turysty mogą jednak okazać się zwyczajni mieszkańcy, którzy postrzegają często turystów jako sposób na pozyskanie bardzo łatwych, szybkich pieniędzy. Zachować należy szczególną ostrożność, unikając sytuacji, w których pozostawienie napiwku byłoby wręcz na turyście wymuszone w sytuacji, gdy wcale turysta nie postrzega usługi jako wartej dodatkowego wynagrodzenia.

 

źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Baksheesh_Egypt.jpg#mediaviewer/File:Baksheesh_Egypt.jpg

5/5 - (1 Głos)

Jedna odpowiedź do Kultura dawania napiwków: Bakszysz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *