Pustynia Zachodnia

Zachodnia część Egiptu jest zróżnicowana pod względem geograficznym, północny obszar to przepiękne wybrzeże Morza Śródziemnego ze znanymi kurortami, piaszczystymi plażami i błękitnym morzem, teren południowy natomiast zajmuje bezkresna Pustynia Zachodnia.

pustynia zachodniaPustynia Zachodnia, stanowiąca około 70% powierzchni całego kraju, to ogromny obszar, niemal całkowicie bezludny, zamieszkały jedynie w oazach. Pustynia zajmuje prawie 3 miliony kilometrów kwadratowych i rozciąga się od zachodnich brzegów Nilu po granice Libii i Sudanu. Fantastyczna i monumentalna przyroda sprawia, że człowiek czuje się tutaj, jakby znalazł się w zupełnie innym świecie. Krajobraz zdominowany jest przez wydmy i zadziwiające formacje skalne ukształtowane przez silne wiatry.

Jeszcze do niedawna oazy na Pustyni Zachodniej były niedostępne dla turystów, dzisiaj nie tylko można je odwiedzać, ale i zaznać przyjemności pływania czy doświadczyć przeżyć związanych z wyprawą w głąb pustyni. Największą oazą jest Siwa, gdzie można z bliska obserwować codzienne życie ludzi pustyni oraz zobaczyć pozostałości dawnej cywilizacji, na przykład ruiny świątyni Amona czy meczet z oryginalnym minaretem w kształcie konia. Z kolei w Al-Charga warto odwiedzić muzeum starożytności, w którym znajduje się wiele znalezisk z miast Al-Charga i Ad-Dachila. Pustynia Zachodnia to do dzisiaj obszar niecałkowicie zbadany i kryjący wiele zagadek z przeszłości, wokół których narosło mnóstwo legend, jak chociażby ta o zaginięciu w VI wieku p.n.e. 50 tysięcy perskich wojowników.

5/5 - (1 Głos)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *