Egipskie obyczaje i kultura. Jak zachowywać się w Egipcie?

Bliski Wschód to zupełnie inna kultura, inne prawa, inne obyczaje; na dobrą sprawę, można pokusić się na określenie, że jest to zupełnie inny świat, w którym istotne jest zapamiętanie reguł, istotnych dla rodzimych mieszkańców. Podstawowe reguły, przestrzeganie których zaoszczędzi nam, jako turystom problemów i nieprzyjemności, dotyczą spożywania alkoholu, udzielania napiwków, nawiązywania fizycznego kontaktu, palenia tytoniu i tematu polityki.

kultura egiptuPrzede wszystkim, zaznaczyć należy, że w Egipcie, spożywanie alkoholu nie jest absolutnie dobrze widziane. O ile w przypadku turystów, alkohol jest dopuszczalny w niektórych restauracjach, rodzimi mieszkańcy nie spożywają go. Powodem głównym jest ciepły klimat, który może zwiększyć działanie alkoholu i wywołać trudne do przewidzenia skutki spożycia alkoholu . Jest to też kwestia wychowania i szacunku, dlatego, pamiętajmy, że zwiedzanie z butelką piwa w ręku jest absolutnie niedopuszczalne, podczas gdy, dla odmiany w kwestii znanych używek, palenie tytoniu jest nie tylko dozwolone, jak i bardzo powszechne. Tytoń, w Egipcie jest bardzo tani i łatwo dostępny. Napiwki, to osobna kultura w Egipcie; są one bardzo chętnie odbierane, mile widziane i uznawane za wyraz grzeczności. Nawet niewielkie sumy napiwków zostaną przyjęte bardzo serdecznie, o czym warto pamiętać.

Serdeczność mieszkańców Egiptu, okazywana jest często także i publicznie, wliczając w to ulice. Na ulicy, może zdarzyć się tak, że nieznajomy mężczyzna poklepie nas po ramieniu, czy odezwie się. Jest to wyraz grzeczności i sympatii, zatem nie musi budzić obaw.
W przypadku kobiet, niestety, zalecane jest nie podróżować samotnie ani w towarzystwie innej kobiety, szczególnie po zmroku. Jest to niebezpieczne, ponieważ grupy mężczyzn w zwyczaju mają samotne kobiety zaczepiać, nawet jeśli są szczelnie okryte.
Osobnym tematem jest polityka, gdzie zalecana jest ostrożność; obrazić nie powinno się takich znanych i szanowanych polityków, jak Gamal Abdul Nasser, ale dozwolone jest już np. rozmawianie o systemie administracji, na co Egipcjanie narzekają.

4.6/5 - (20 Głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *