Strona główna » Kategoria » Ciekawostki

Ciekawostki o Egipcie

Czy wiesz, że…?

Święto Ramadan

Ramadan, jest miesiącem bardzo szczególnym dla każdego Muzułmanina. Przypada on na miesiące letnie, zwykle pomiędzy czerwcem, a lipcem, co w kalendarzu Muzułmanina jest miesiącem dziewiątym.

Egipski klimat

Klimat, jaki panuje w Egipcie, jest ciepły oraz suchy, co wiąże się z tym, że w dni letnie, w Egipcie jest gorąco lub bardzo gorąco, podczas gdy w zimie, dni są ciepłe albo umiarkowanej temperatury.

Kryzys polityczny w Egipcie

Kryzys polityczny w Egipcie

Kryzys polityczny w Egipcie, trwał od roku 2012 aż do roku 2014, przejawiając się licznymi zamieszkami i demonstracjami, wymierzonymi co prawda w politykę, ale mimo wszystko, dotykające także i turystów.

Kultura dawania napiwków: Bakszysz

Kultura dawania napiwków: Bakszysz

Napiwki w Egipcie, stanowią w zasadzie osobną kulturę i nietrudno jest zauważyć, jak bardzo powszechną praktyką jest dawanie dodatkowych, niedużych kwot pieniędzy w różnych sytuacjach.

Flora w Egipcie

Egipska flora jest uboga. W dolinie i delcie Nilu można zobaczyć palmy daktylowe, eukaliptusy, platany oraz hiacynty wodne. Lotos jest rośliną zielną o jadalnych kłączach. W starożytności był uważany za symbol wykreowania świata, poświęcano go Ozyrysowi i Izydzie. Kwiat ten malowano na ścianach i papirusach jako motyw ozdobny.

Święta w Egipcie

Każdy kraj ma święta. Warto pamiętać, że w Egipcie 1 stycznia jest Nowy Rok, 22 lutego to Dzień Zjednoczenia, 25 kwietnia przypada Dzień Wyzwolenia Synaju, 1 maja – Święto Pracy, 23 lipca – Dzień Rewolucji, 6 października – Dzień Sił Zbrojnych, 23 października – Dzień Suezu, 23 grudnia – Dzień Zwycięstwa. W te dni Egipcjanie […]

Religia w Egipcie

Większość egipskiego społeczeństwa wyznaje Islam. 10 procent ludności to chrześcijańscy Koptowie, czyli potomkowie starożytnych Egipcjan. W starożytności Egipcjanie wyznawali wielobóstwo, czyli wierzyli w wielu bogów (tak zwany politeizm). Czcią otaczano Słońce i Nil, ponieważ wzdłuż tej rzeki toczyło się całe życie Egipcjan. Nil nawadniał pola i dawał życie, a susza była wyrokiem śmierci. Życie toczyło […]

Sycąca egipska kuchnia

Dużą atrakcją Egiptu jest kuchnia egipska składająca się z owoców morza, grillowanego mięsa, czosnku, cebuli, przypraw.